Caută
Close this search box.
ADVERTISEMENT

Premiile Gopo 2023. Lista completă a nominalizărilor la Oscarurile românești

Premiile Gopo 2023
Premiile Gopo 2023

„Metronom”, regizat de Alexandru Belc, a primit cele mai multe nominalizări, respectiv 11, la gala Premiilor Gopo 2023, care va avea loc pe 25 aprilie. „Crai Nou”, „Imaculat”, „Metronom”, „Miracol”, „Oameni de treabă” și „Pentru mine tu ești Ceaușescu” sunt producțiile care intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo la categoria Cel mai bun film de lungmetraj. 

„Metronom” conduce cu 11 nominalizări, inclusiv pentru Cea mai bună regie și Cea mai bună actriță într-un rol principal (Mara Bugarin). Este urmat de „Imaculat” și „Oameni de treabă”, cu câte 10 nominalizări fiecare, și de „Miracol” (9 nominalizări).

Nominalizările la Premiilor Gopo 2023 au fost stabilite de un juriu format din criticii de film Ionuț Mareș, Cătălin Olaru și Dora Leu, regizorii Eugen Jebeleanu și Alexandru Mavrodineanu, actrița Cristina Flutur, directorul de imagine Alexandru Sterian, editorul Tudor Pojoni, scenografa Velica Panduru, producătoarea Iuliana Tarnovețchi și Ioana Florescu, coordonatoarea cinematografului Elvire Popesco din București.

Organizate de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, Premiile Gopo 2023 își vor desemna câștigătorii prin votul a peste 700 de profesionişti din toate domeniile industriei de film româneşti.

Lista completă a nominalizărilor la Premiile Gopo 2023

Cel mai bun film de lungmetraj

  • „Crai Nou”, regia Alina Grigore
  • „Imaculat”, regia Monica Stan și George Chiper-Lillemark 
  • „Metronom”, regia Alexandru Belc
  • „Miracol”, regia Bogdan George Apetri
  • „Oameni de treabă”, regia Paul Negoescu
  • „Pentru minte tu ești Ceaușescu”, regia Sebastian Mihăilescu

Citește și: Filmul românesc „Imaculat” a fost propus pentru Premiile Oscar din 2023

Cea mai bună regie

  • Alina Grigore („Crai Nou”)
  • Monica Stan, George Chiper-Lillemark („Imaculat”)
  • Alexandru Belc („Metronom”)
  • Bogdan George Apetri („Miracol”)
  • Paul Negoescu („Oameni de treabă”)

Cel mai bun actor în rol principal

  • Mircea Postelnicu („Crai Nou”)
  • Șerban Lazarovici („Metronom”)
  • Emanuel Pârvu („Miracol”)
  • Iulian Postelnicu („Oameni de treabă”)
  • Bogdan Dumitrache („Om câine”)

Cea mai bună actriță în rol principal

  • Andreea Grămoșteanu („#dogpoopgirl”)
  • Mălina Manovici („Balaur”)
  • Ana Dumitrașcu („Imaculat”)
  • Mara Bugarin („Metronom”)
  • Ioana Bugarin („Miracol”)

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Sergiu Smerea („Balaur”)
  • Vasile Pavel („Imaculat”)
  • Tudor Cucu-Dumitrescu („Marocco”)
  • Cezar Antal („Miracol”)
  • Vasile Muraru („Oameni de treabă”)

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ilona Brezoianu („Imaculat”)
  • Emilia Popescu („Marocco”)
  • Crina Semciuc („Oameni de treabă”)
  • Ofelia Popii („Om câine”)
  • Simona Popescu („Om câine”)

Cel mai bun scenariu

  • Octav Chelaru („Balaur”)
  • Monica Stan („Imaculat”)
  • Alexandru Belc („Metronom”)
  • Bogdan George Apetri („Miracol”)
  • Radu Romaniuc, Oana Tudor („Oameni de treabă”)  

Cea mai bună imagine

  • Barbu Bălășoiu („Balaur”)
  • George Chiper-Lillemark („Imaculat”)
  • Tudor Vladimir Panduru („Metronom”)
  • Oleg Mutu („Miracol”)
  • Ana Drăghici („Oameni de treabă”)

Cel mai bun montaj

  • Dragoș Apetri („Balaur”)
  • Delia Oniga („Imaculat”)
  • Patricia Chelaru („Metronom”)
  • Eugen Kelemen  („Oameni de treabă”)
  • Ligia Popescu („Pentru mine tu ești Ceaușescu”)

Cel mai bun sunet

  • Johannes Doberenz, Sebastian Schmidt, Christoph Wieczorek („Balaur”)
  • Alexandru Dumitru, Răzvan Ionescu („Metronom”)
  • Mārtiņš Rozentals, Jiří Klenka, Karel ZámečnĺK („Miracol”)
  • Lars Wignell, Gustav Berger, Alexandru Dumitru, Boris Trayanov („Om câine”)
  • Sebastian Zsemlye („Spioni de ocazie”) 

Citește și: Filmul „Blonde”, producţie Netflix, a primit opt nominalizări la Zmeura de Aur 2023

Cea mai bună muzică originală

  • Martin Kohlstedt („Balaur”)
  • Alexander Bălănescu, Ada Milea („Insula”)
  • Marius Leftărache  („Oameni de treabă”)
  • Matei Stratan („Spioni de ocazie”)
  • Vlaicu Golcea („Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric”)

Cele mai bune decoruri

  • Luana Georgiță, Victor Canache („Capra cu trei iezi”)
  • Ana Gabriela Lemnaru („Imaculat”)
  • Bogdan Ionescu („Metronom”)
  • Adrian Cristea („Pentru mine tu ești Ceaușescu”)
  • Raluca Pascu („Spioni de ocazie”)

Cele mai bune costume

  • Iolanda Mutu Jr. („Capra cu trei iezi”)
  • Ana Gabriela Lemnaru („Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie”)
  • Ioana Covalcic („Metronom”)
  • Nicoleta Cârnu („Spioni de ocazie”)
  • Luminița Crăciun („Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric”)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Bistra Ketchidjieva („Căutătorul de vânt”)
  • Ayfer Cadâr, George Bogdan Negrișan („Crai nou”)
  • Irina Ianciuș, Marie-Pierre Hattabi („Metronom”)
  • Bianca Boeroiu, Bogdan Lazăr („Miracol”)
  • Bistra Ketchidjieva, Andreea Lupu („Oameni de treabă”)

Cel mai bun film de debut

  • „#dogpoopgirl”, regia Andrei Huțuleac
  • „Balaur”, regia Octav Chelaru
  • „Crai nou”, regia Alina Grigore
  • „Imaculat”, regia Monica Stan, George Chiper-Lillemark
  • „Pentru mine tu ești Ceaușescu”, regia Sebastian Mihăilescu

Cel mai bun film documentar

  • „Apropierea, regia Botond Püsök
  • „Pentru mine tu ești Ceaușescu”, regia Sebastian Mihăilescu
  • „Spioni de ocazie”, regia Oana Giurgiu

Cel mai bun film de scurtmetraj

  • „Eu și sora mea”, regia Theodor Ioniță
  • „Ńeale azbuirătoare”, regia Alexandra Gulea
  • „Potemkiniștii”, regia Radu Jude
  • „Rutina de dimineață”, regia Robert Kocsis
  • „Vreau să sparg sera”, regia Teona Galgoțiu

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • „Degete de sticlă”, regia Alina Gheorghe
  • „Sasha”, regia Serghei Chiviriga,
  • „Viață de clovn”, regia Ioachim Stroe

Citește și: Au început înscrierile pentru Premiile Gopo 2023 la categoriile documentar şi scurtmetraj

Tânără speranță

  • Cristina Popa, pentru montajul filmelor „Casa noastră”, „Aurică viață de câine” și „Prima aniversare a lui Arsenick”
  • Mișu Ionescu, pentru imaginea filmelor „Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie” și „Teambuilding”
  • Ioana Chițu, pentru rolul din „Crai nou”
  • Ilinca Neacșu, pentru rolul din „Crai nou”
  • Ana Indricău, pentru rolul din „Marocco”

Cel mai bun film european

  • „Alcarras”, regia Carla Simon (Spania, Italia)
  • „Lévénement”, regia Audrey Diwan (Franța)
  • „Il buco”, regia Michelangelo Frammartino (Italia, Franța, Germania)
  • „Les passagers de la nuit”, regia Mikhael Hers (Franța)
  • „Vortex”, regia Gaspar Noé (Franța, Belgia, Monaco)

Te-ar putea interesa și

Cele mai citite